Web site hız optimizasyonu önemli seo unsurlarından biridir.

Web site hız optimizasyonu web sitesi sayfalarının hızla yüklenmesini sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür.

Web sitesindeki sayfaların bilgisayar, tablet ya da mobil gibi farklı cihazlarda tarayıcıya yüklenme süresi daima kısa sürmelidir. Çünkü artık kimsenin bir siteyin yüklenmesini bekleyecek kadar vakti yoktur!

İşte tam da bunun için site açılış hızı çok önemlidir!

İnternet kullanıcıları bir web sitesini ziyaret ettiklerinde ve yavaş bir site ile karşılaştıklarında o sitelerde durmuyorlar. Bir konu hakkında artık o kadar çok web sitesi var ki bilgi her yerde!

Kullanıcı deneyimi bu noktada google’ın da en çok önem verdiği kriter olunca Sıralamalara hız performansını baz alarak öncelik vermektedir.

Site hızı çok önemli bir google kriteridir.

Google sayfa hızı

Web sitesi ana sayfası ne kadar kısa sürede açılırsa arama motorları da bu açılış hızını algılar.

Web site hız optimizasyonu

Web site hız optimizasyonu

 

Bir web sitesinin hem genel hem de hız performansını web site açılış hızı oranını gtmetrix.com, pingdom.com gibi en yaygın araçları kullanan sitelerden öğrenebilirsiniz.

Tabiki google’ın da kendi ölçüm araçları bulunmaktadır. Google site hız testi için ise Google pagespeed insight  webmaster araçlarını kullanabilirsiniz.

Bu ve benzer siteler web sitelerinizi analiz ederek hataları tespit eder, raporlar. Bir taraftan site açılış hızı bir taraftan site optimizasyonu hakkında değerli bilgiler sunarlar.

Web site hız testi

Yukarıda adını verdiğimiz adreslerde web sitenizin hızını ölçün. Çıkan sonuçlar üzerinden artık web sitenizde iyileştirmeler yapılır. Bu iyileştirmeler sitenizin ihtiyacı oranında belirlenir.

Web site hız optimizasyonu

Siteniz için çıkan sonuçlara göre optimizasyon çalışması yapılır. Sorunlar öncelikle varsa sitenin barındırıldığı sunucudan iyileştirilmelidir.

  • Web siteniz ne kadar sürede tarayıcıya yükleniyor?
  • Web sitenizde küçültülmesi gereken önemli, kritik dosyalar hangileri?
  • Sitenizin adresi başka bir url’ye yönlendirmeye sahip mi?
  • Tarayıcı önbellekleme var mı?
  • Sıkıştırma yapıyor mu?
  • Resim dosyaları çok mu yer kaplıyor?
  • Font uyumsuzlukları var mı?
  • Http istekleri fazla mı?
  • Url’lerden 404 veya 301 hatası alınıyor mu?
  • CSS, HTml ve JS dosyaları sıkıştırılmış mı?
google site hız testi 

google site hız testi

 

Web site hızlandırma işlemlerimiz,

Google PageSpeed Insights analiz sonuçlarında ortalama mobil cihazlar için %75-85 arasında randıman alır. Bilgisayar kullanıcıları için ise %80 – 99 arasında sonuç vermektedir.

Gtmetrix analiz sonuçlarında PageSpeed Score en az A puan %90-99 arasında alırken YSlow Score oranı ise en az B puan %75-85 ‘a kadar yükseltilir.

Hizmetlerimizden daha detaylı bilgi almak için lütfen bize ulaşın