Sosyal medyanın gücü

Sosyal medyanın gücü

Sosyal medyanın gücü nasıl kullanılır?

Sosyal medyanın gücü gün geçtikçe artıyor.

Facebook, Twitter, Google+, Instagram, Pınterest gibi uygulamalar üzerinden dijital büyümenizi sağlayacak pek çok kanal oluşturulabilmektedir. Oluşturulan ağlar üzerinden hitap edeceğiniz her kitleden insanlar bu siteleri kullanmaktadır.

Sosyal medyanın gücü

Sosyal medyanın gücü

Dijital büyüme sağlayabilecek bir potansiyele sahip olduğu için de Sosyal paylaşım sitelerinde yer almalısınız.

Çünkü artık insanlar neredeyse günlerinin büyük bir kısmını bu sosyal paylaşım sitelerinde geçiriyor. Web sitenizle birlikte Dijital varlığınızı oluşturmanın en etkin yollarından biri Sosyal medyadır.

Sosyal medyada fark edilmek

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden insanlarla etkileşime geçebilme, yazı ve görsel paylaşabilme, işletmenizi en iyi şekilde ifade edebilecek materyalleri kullanarak paylaşımlar yapma şansınız vardır.

Örneğin bir kısa tanıtım videosu ile görsel ve işitsel hitap üzerinden Youtube’ta bir kanal oluşturabilirsiniz. Bir video pek çok şey anlatabilir. Bir yazıdan veya bir resimden çok daha fazlasını daha kolay bir şekilde aktarabilir.

Sosyal medyada yer almak, hedef kitle ile iletişim kurmanın bir diğer ifadesidir. İnsanlarla kuracağınız etkileşim gün geçtikçe bir güven oluşturacaktır. Müşterilerin direk size ulaşabilir, rahatlıkla soru sorabilir, iletişime geçebilirler.

Müşteriler size direk soru sorma rahatlığına sahiptir, içeriklerinize yorum yazma ve kısa sürede geri dönüş yapabiliyorsunuz. Bu durum aslında müşterilerinizin tam olarak ne istediğini anlamanız için de çok daha etkin bir kanal olmaktadır.

Sosyal medyada daha fazla insanla iletişime geçebilir, ağınızı genişlettikçe etkin olacağınız hedef kitleye daha çok ulaşabilir olursunuz.

Dikkat çekici paylaşımlarınız takipçiler tarafından paylaşıma geçtiğinde mevcut ağınız daha da genişleyebilir. Genişledikçe etki alanınız da artmaya başlar.

Sosyal medyada nasıl varlık oluşturabilirsiniz?

Öncelikle hangi sosyal paylaşım sitesinde daha etkin olabileceğinizi araştırmanız gerekecektir. Çünkü her bir sosyal paylaşım sitesinin kullanım şekli sunacağınız içerikler ve hitap ettiği kitlede bazı farklılıklar olabilmektedir.

Müşteri potansiyeliniz daha fazla hangi sitelerde yer alıyor?

Facebookta bir sayfa üzerinden mi yoksa bir ınstagram hesabından mı daha aktif ve etkin olunabilir? Bunun araştırılması ve girişimde bulunulması ilk iş için başı çekmektedir.

Örneğin Intagram görsel paylaşımına daha yatkın bir platform iken Twitter karakter sınırı koyduğu için daha az yazı paylaşabilir bir sitedir.

Oluşturulacak profil sayfaları üzerinden ağınızı etkin kullanabilmek için biraz zamana ihtiyacınız olduğu gibi dijital reklamlar üzerinden genişletebilirsiniz. Bunun için de bütçe ayırmanız kesinlikle önerilmektedir.

  • Sektörünüze özel hedef kitlenizin hangi sosyal paylaşım sitelerinde yer aldığını araştırın.
  • Profiller oluşturup, gerçek bilgilerini, il-ilçe- harita, telefon bilgilerinizi paylaşarak güven oluşturun.
  • Tanıtıcı içerikleri daima güncel ve okunabilir bulundurun.
  • Buradan kampanyalar oluşturabilir, müşterilerle yüz yüze görüşme imkanı sunan etkinlikler düzenleyebilirsiniz.