Google’da sıralama kriterleri içinde en önemlileri hangileridir?

Google’da sıralama kriterleri 200’e yakın farklı unsurdan oluşuyor. Bu yazımızda bu unsurların arasında en çok önem taşıyanlara yer verdik. İnternette varlık bulmak isteyen her işletme web sitelerini bu kriterlere uygun bir sistemi oluşturursa site optimizasyonu güzel bir temel oluşturacaktır.

Web sitenize rakip pek çok sayıda alternatifler içinde arama sonuçlarında doğal olarak yer almak için Google’ın çalışma sistemini de anlamamız ve buna uygun çalışmalara yer vermemiz gerekecektir.  

Web tasarım kriterlerinden biri de Google indeksleme ile başlar. Bunun için ise web sitenizi Google’a kaydettirmenizle başlamalısınız. Google indexleme için buradan web sitenizi Google’a ekleyin.

Google sıralama kriterleri

Domain Adı

Google’da sıralama kriterlerinde ilk sırayı web sitenizin domain adı yer alır.

Domain adresinde geçen kelimeler, web sitenizin içeriği ile birebir alakalı olmalıdır. Web siteniz için belirlediğiniz odak anahtar kelimelerden oluşuyorda ilk ve temel etkeni de yerine getirmiş olursunuz.

Bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. İlk ve en önemli kriter Domain adıdır.

Domain yaşı,  Web siteniz ne kadar eskirse web ortamındaki varlığınızı da tescil etmiş oluyorsunuz. Trafik alması, görüntülenmesi, sorgulardan sonra tıklanması ve ziyaretçilerin sitede ne kadar süre geçirdiği de en önemli etkenlerdendir.

Özgün Makale, sayfa ve içerikler; Google’da aranan anahtar kelimeler çok sayıda web sitesi taranarak sıralamalarda yer alacak sonuçlar belirlenir. Kopya içerikler yerine daha önce hiç bir web sitesinde yer almayan yazılara yer verilmelidir.

İçeriklerin anahtar kelimelerle başlık içermesi, okunabilirliği, multimedya kullanımı, renk uyumu, paragraf karmaşası olmadan düzenlenmelidir. En az 300 kelimeyi baz alan makaleler yazılmalıdır.

Daima siteyi güncel tutacak, google botların dikkatini çekecek ve taraması için davet edecek bir durum oluşturur. Yeni içerikler eklenmelidir. Aynı zamanda sitedeki mevcut içeriklerin güncellenmesi de olabilir. Güncel paylaşımlar google’ın yeniden ve yeniden sitenizi tarayarak dizine eklenmesini sağlar.

Anahtar kelime kullanımı, Web sitenizi temsil eden odak anahtar kelimelerin içerik başlıkları, içerik açıklamalarında yer alması. Web sitesindeki içerikler Seo (Arama Motoru Uyumu) kriterleri baz alınarak uyumlandırılmalıdır.

Web site hızı, sayfaların tarayıcılara yüklenme hızları ve yavaşlık oranları arama motorlarının en çok önem verdiği kriterlerden biridir. Web sitenizi her sayfası hızla açılabilir. Özel hızlandırma programları ve dosya sıkıştırma işlemleri ile hız konusunda kazanç sağlanır

Backlink, başka sitelerin web sitelerinize link vermesi çok önemlidir. Özellikle ziyaretçi sayısı çok yüksek olan web sitelerinden link almanız etkin olacaktır. Sosyal medya siteleri bu konuda önceliği alabilir.

Google hizmetlerini kullanım, Web sitenizdeki Url’leri Google Plus sayfanızda paylaşmak, Youtube’ta web sitenizle alakalı videolar paylaşmak, Google Analytis kaydı ve Google Console kullanımı da Google indekslemesi için çok etkilidir. Google hizmetlerinden faydalanmak için bir gmail hesabınızın olması gerektiğini de unutmayalım.

Google’da sıralama kriterleri OmegaNova Web Tasarım  Hizmetlerinde yer alan temel çalışma sistemimiz içinde yer almaktadır. Burada özetle anlatılan kriterler daha detaylı ve çalışma esnasında derinlik kazanmaktadır.

 

Google sıralama kriterleri