Google mobil öncelikli indeksleme

Google mobil öncelikli indeksleme

Google mobil öncelikli indeksleme başladı!

Google mobil öncelikli indeksleme (Mobile first Indexing) günümüzde gittikçe artan mobil internet kullanıcılarına hitap ediyor.

Google daha önce web site indeksleme önceliğini desktop/masaüstü görünüm ve tasarımlara göre ele alıp dizinlerken mobil kullanım oranlarının artmasıyla önceliği mobil kullanıcıya göre veriyor.

Mobil kullanım oranının arttığı günümüzde Google’da internet kullanıcılarının doğal bir şekilde bu aşamaya gelen durumuna karşılık önceliğini de mobilden yana kullanacak. Çünkü internet kullanıcıları artık pek çok işini veya kullanıcı deneyimini mobil cihazlardan yapmaktadır.

Mobil indeksleme nedir?

Arama Motoru optimizasyonu (SEO) dahilinde yer alan bu uygulama 2016’da ilk defa Google tarafından açıklandığı halde alt yapısının hazırlanıp 2018 başlarında uygulamaya geçeceğini duyurdu.

Bu durumda masaüstü kullanıcıya hitap eden web sitelere ne olacak? Mobil destekli olmayan web siteler Google sıralamalarındaki değerini kaybetme riskini taşımaktadır. Google’ın doğal sıralamalarında yer alan pek çok site uzun süredir güncellenmemiş ve yeni tasarımlara sahip değilse bu değişiklik web sitelerini büyük ölçüde etkileyebilir. Çünkü mobil öncelikli indeksleme artık masaüstü görünümlü web tasarımları geride bırakıyor.

Peki web sitenizin mobil görünümü/tasarımı nasıldır?  Mobil Optimizasyon var mı?

Web siteniz mobil kullanıcılar için rahat okunabilir bir dizayna mı sahip?

Web siteniz mobil kullanıcıların bilgisayar ortamında elde edemedikleri ayrıcalıklara daha kolay erişebiliyor mu? Örneğin web site hızı, mobil hız testinden yüksek performanslı bir puan alabiliyor mu?

Web tasarım kriterleri bu noktada devreye girdiği için mobil uyumluluk esasını da göz ardı etmeden web sitenize optimizasyon çalışmasını da yaptırmanıza ihtiyaç doğar.

Google mobil öncelikli indeksleme

Google mobil öncelikli indeksleme

Google mobil öncelikli indeksleme için web site tasarımı nasıl optimize edilmelidir?

  • Google indeksleme kriterlerinden biri de google site hızı olarak büyük öneme sahiptir. Site hızı, Google’ın bir test aracı olan ‘google pagespeed insights optimizasyonu‘ verileri üzerinden iyileştirilebiliyor.
  • Google sıralama kriterleri dahilinde yer alan bu veriler aslında kullandığımız görsellerin özel programlar vasıtasıyla küçültülerek optimize edilmesi, sayfaya uygun ebatlarda kulanılıp ölçülerinin html sayfalarında yer alması. Image alt etikete sahip olması.
  • Web sitenin tarayıcılarda önbellekleme yapmaya mümkün olması
  • Html, CSS ve JS dosyalarının minify edilmesi
  • Site içi SEO ile özgün makaleler, okunabilirlik, kelime planması yaparak Seo uyumlu makalelere yer verip Google sıralama kriterlerine katkıda bulunulur.

Site indeksleme ile birlikte artık mobil uyumlu indekslemeler daha da anlam ve değer kazandı. Çünkü resmi geçiş başladı. Google’ın 200’e yakın sıralama kriterlerinin web sitenizde yer alması sıralamalardaki farkı inanılmaz derecede etkileyecektir.

İnternet kullanıcıların artışının başlıca nedenlerinden biri zaten mobil kullanımının yaygınlaşmasından kaynaklıdır. Bir kaç yıl geriye dönük baktığımızda bu kullanım oranının şu an kat kat arttığı da ortadadır.

İnternet kullanıcıları bilgisayar ve tablet kullanım oranını büyük ölçüde düşüren mobil kullanım oranının artması, GSM operatörlerinin internet tarifelerindeki ücretlendirmeyi makul fiyatlara çekmesi son 5 yılda inanılmaz bir farkla arayı açmış oldu.

Firmalar, işletme sahipleri kendi işlerini mobil üzerindeki uygulamalar yoluyla çok daha kolay bir düzeyde yönetebilir oldu.

Kolay ve pratik olan her ne varsa tercih nedeni olmaya devam ediyor. Google da en iyisi için çalışma sistematiğinde de artık mobil indeksleme öncelikli kılınıyor.

Web sitenizin tasarımını güncelleyin Google’da değer kaybetmeyin.