Google indeksleme nedir? Web sitenize nasıl uygulanır?

Google indeksleme en basit tarifle bir web sitesindeki içeriklerin google tarafından kayıt altına alınarak kendi veritabanında saklı tutulmasıdır. Bu işlemler Google’ın yazılımsal bir mekanizması olan Google Botları vasıtasıyla yapılır.

Google Botları, web sitesinde güncel bir içerik olup olmadığını tarar,  içeriklerin arama motoru uyumlu olup olmadığını tespit eder. Elde edilen verilere göre de  indeksleme yapılır. Google indeksleme karmaşık ve bir o kadar kendi içinde detaylarla dallanan bir sistemdir.

Google indeksleme

Web sitesi nasıl indekslenir?

Arama motorlarının doğal sıralamalarında yer almak internet web sitenizin büyümesini, öncelikli olarak sıralamalarda yer almasını sağlar.

İçerik güncelleme

Web sitenizde daima güncel içeriklere yer vermeniz gerekir. Yeni yazılar veya blog tutabilirseniz ara ara yeni içerikler ekleme işiniz de olacaktır. Güncel içerik her zaman google botlarını sitenize çekecektir. Web sitenizin içeriğine uygun makaleler eklemeniz web sitenizin güncelliğini koruyacaktır.

Güncel ve bakımlı olan web siteleri, hareketli bir web sitesi demektir. Sıklıkla trafik alması demektir. Yorumlar alması ekstra bir durumdur. Sitede yer alan trafik, tıklanmalar ve sorgulardaki gösterimler google açısından olumlu artışlar sağlar.

Yorum alma

Web sitelerinin içindeki yorum bölümü tam da bu noktada çok önemli bir faktöre sahiptir. Yorumlar olduğunda site güncelliğini korur. Web sitesi ziyaretçilerinin sıklığını, ilgisini de göstermiş olur. İlgi duyulan, o sitede uzunca zaman kazanılan sayfalar varsa zaten google bunu da dikkate almaktadır.

Trafik

Bir web sitesi ne kadar çok ziyaretçi çekiyorsa ve bu ziyaretçiler o web sitesinde ne kadar çok süre kalıyorsa bu her zaman iyidir. Web sitenizdeki mevcut yazıları ara ara içinde basit değişikliklerle güncelleyebilirsiniz. Bu güncellemeler google botların tarafından taranmak üzere sitenize çağrılacaktır.

Site haritası

Aynı şekilde web siteniz için bir site haritası kullanmanız da yeni içeriklerinize yer verdiğinden daha dikkat çekici bir hal alacaktır. Site haritasının Google Console üzerinden Google’a bildirilmesi de artı bir ayrıcalıktır.

Backlink

Google indekslemede diğer faktörlerden biri de dışarıdan web sitenize link vermektir. Bunu doğal yollarla almak her ne kadar zor olsa da büyüyen web sitelerde olağan bir durumdur. Pek çok büyük inrernet sitesinde linkleri paylaşılır ve paylaşıldıkça dışarıdan akın eden ziyaretçiler yine google botlarını sitenize çekmeye ve tekrar taramaya davet eder.

Sosyal medya hesaplarınızda bol bol web sitenizin linklerini paylaşabilirsiniz. Ne kadar çok paylaşım yapar ve siteye trafik çekerseniz bu da ek bir değerdir.

Bilindiği gibi sosyal paylaşım siteleri bu konuda başı çekmektedir. Örneğin bir Facebook sayfanız varsa web sitenizdeki linkleri orada paylaşmanız her zaman avantaj sağlayacaktır. Google plus ise Google ürünlerinden biri olduğu için diğer paylaşım sitelerinden önceliklidir bunu eklemekte fayda var. Twittter, Pinterest gibi siteleri de ihmal etmeyin. Her birinde bir işletme kaydınız ve web sitenizin linklerinin olması avantajınız olacaktır.

Yine bu aşamada önemli bir hususu belirtmekte fayda var. Sırf dışarıdan tıklanma alacak diye web sitenizi spam gibi sitelere eklerseniz google’ın akıllı okuyucuları bunu anlıyor. O zaman cezalı bir web site haline bile dönüşebiliyor. Dikkat edilmesi ve dikkatli kullanılması gereken bir ayrıntıdır.  Doğal backlink alımı gerekiyor.

Özetle; 

⋅ Hızlı web sitesi

⋅ Web sitesine yeni kayıt girişi

⋅ Mevcut içeriklerde basit değişikliklerle güncelleme

⋅ Web sitede yorum almak

⋅ Başka sitelere link vermek, Sitelerde yorum yazmak

⋅ Sosyal medya sitelerinde işletme hesapları ve sayfaların linklerini paylaşmak

. Site haritası kullanmak

. Google Web Yöneticisine kayıt