Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu web sitelerinin internet ortamında arama motoru dostu bir site haline gelmesine yardımcı olan çalışmalar bütünüdür.

Örneğin google arama motoru internet kullanıcılarının ihtiyaç ve taleplerine uygun bir şekilde hizmet vermeye odaklıdır. Seo optimizasyonu aslında web sitenizi ziyaret edenlerin en iyi ve en kolay şekilde faydalanmasını sağlayacak ihtiyaçları belirler.

Seo nedir?

Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu

Web sitesi etkileşimini arttırarak arama sonuçlarında çıkmasını sağlayan çalışmadır.  Ancak bunun nedeni bir internet kullanıcısının aradığını bulmasına ve ihtiyacına cevap verecek web sitelerinin sıralamalara girmesi ile mümkün olacaktır.

Hangi web sitesi tasarımı en iyi etkileşimi seo çalışması ile yapmışsa arama motoru da o web sitelere öncelik vermektedir.

Peki web sitelerinin Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi en çok bilinen arama motorlarının arama sorgularında çıkan sonuçlarda doğal sıralamalarda yer almasını ve bu sıralamalarda öncelik almasını sağlayan unsurlar nelerdir?

Arama motoru uyumu için temel kriterler nelerdir?

İlk etapta bir web sitesi kurmak akabinde ise web tasarım kriterlerinin de seo uyumlu hale getirilmesi gerekir. Bunun için kurumsal seo danışmanlığı almanız önerilir.

Seo analiz araçları kullanmak ve tespit edilen matematiksel veriler üzerinden siteni için çalışmanız sizi web sitenizin hedefine götürecektir.

Şunu unutmayınız ki hiçbir  gerçek seo danışmanı verdiği seo danışmanlığı ile web sitenizin google’da ilk sayfada görüntülenmesine garantisi vermez.  Bir seo uzmanı web siteniz için kurumsal seo hizmeti verdikten sonra web sitenizi etkileyecek sonuçlar için biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Gerekli teknik donanım sağlanmış ve gerekenler yapılmışsa endişe etmenize gerek kalmayacaktır.

Seo hizmeti – Kurumsal Seo

  • Web sitenizdeki içeriklerin doğru bir Türkçe ile yazım, imla, dil bilgisi hatalarının olmaması, yazının daha önce hiçbir yerde yer almaması ve özgün olması gerekir.
  • Sayfa url’lerinin içerik başlığı ile aynı olması, meta başlık, anahtar kelimelerinin yer alması
  • Site içerisindeki gezintinin kolay ve diğer yazılara geçişlerin olması, okuyucuya rehber olması.
  • Kullanılan fotoğrafların anahtar kelimelerle tanımlanıp alt metin içermesi, boyutlarının optimize edilmiş olması.
  • Arama Motorlarına bir site haritası sunulması.
  • Sitenizin mobil uyumlu optimizasyona sahip olması ve Mobil kullanımın arama motoruna bildirilmesi.
  • Google adwords ve Google Console kullanımı. Bu gibi kriterler en önemlilerindendir.

 

Google Optimizasyon

Google veri tabanına kayıtlı milyarlarca web sitesi içinde web sitenizin yer aldığını düşünürsek sıralamalarda yer alma ihtimalinin ne kadar düşük olduğunu tahmin edersiniz. Bu nedenle Google site indexleme çalışmalarına hassasiyetle önem verilmezse bu sonuçlarda çıkma ihtimali oldukça düşük kalacaktır.

Google 3 haftada bir web sitemize uğrayarak google örümcekleri vasıtasıyla web sitemizi yeniden tarar ve aldığı yeni verileri, değişiklikleri analiz eder. Bu analizler arasında ise Google algoritmaları vasıtasıyla google kriterlerine uygunluk gösteren içerik, görselleri tespit ederek bu kriterlere uygun olanları alır ve olmayan url’leri tespit ederek hatalı olarak kayıtlar. 

Arama motorlarında organik olarak yerinizi almak için mutlaka optimize edilmiş görsel, yazı ve içeriklerle web sitenizi bu verilere uygun olarak donatmanız gerekmektedir. Bunun için web sitenizi baştan başa ele alıp, içerikleri yeniden değerlendirebilir kelime bazlı bir çalışmayı yapabilirsiniz.

Seo fiyatları

Web sitesinin içerik ve alınan hizmete göre değişkendir.   Farklı seo paketleri ile ihtiyacınıza uygun hizmeti alabilirsiniz. Site içi optimizasyon ile site dışı optimizasyonu kapsadığı için geniş bir şekilde ele alınmaktadır.