WordPresse site taşıma

site taşıma
02 Oca

WordPresse site taşıma

WordPresse site taşıma işlemleri genellikle hosting değişiklinde karşımıza çıkıyor. Böyle bir durumda da web sitenin zarar görmeden işlem yapılması oldukça önemlidir.

WordPress, diğer hazır yazılımlara oranla içerik yönetim sistemi olarak  tercih edildiği için Joomla içerik yönetim sistemi veya Blogger gibi blog sitelerinden oldukça fazla geçiş yapılmaktadır.

Blogger’dan WordPresse site taşıma veya Joomla’dan WordPress’e site taşıma işlemi isterseniz de yapılabilmektedir.

WordPress Dünya çapında en çok kullanılan hazır sistem web yazılımıdır. Yönetim panelinin kullanımı da oldukça basittir.  En dikkat çekici özelliği, Google gibi büyük arama motoruna uyumlu ve kolay indekslenebiliyor olmasıdır.

Wordpresse site taşıma
WordPresse site taşıma

Bir web sitesi taşıma işleminde en önemli kriter URL yapısının değişmeden ve site genelinde zarar görmeden bu taşıma işleminin gerçekleştirilmesidir.

Web site taşıma işlemlerinde dikkat edilecekler

Google  her ne sebeple olursa olsun web sitesinde değişen URL yapısı olduğunda eski sayfaları tutmaya devam eder. Siteyi her taradığında eski url  bağlantısı mevcut indekslerde yer aldığından da Tarama hataları olarak kayıtlanırlar.

Web sitelerinde herhangi bir şey ararken karşılaştığımız can sıkıcı bir durum olan 404 Bulunamadı hatası aldığımızda bu sayfalar ‘Kırık link’ olarak tespit edilir.

Web sitenize ait google tarafından taranan ve tespit edilen kırık linkler varsa bu sayfaların URL adreslerine Google Console hesabınız üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz.

Google Tarama hataları

Google Console hesabı üzerinden erişebildiğiniz tarama hataları hem mobil hem de masaüstü görünüm olarak sınıflandırılırlar.  Bu hatalar, tespit edildikten sonra elbette düzeltilebilir. Ancak Web site taşıma işlemlerinden sonra Tarama hataları ile karşılaşmanız ve önlem almadan bu işlemlerin gerçekleştirilmesi web sitenizin Google’da değer kaybetmesine neden olabilir.

Web site taşıma esnasında bu tür sorunlar ile karşılaşacağınızı bilmeniz ve bu hataların minimize edilmesi web sitenizin Google tarafındanki değeri açısından önemlidir.

WordPresse site taşıma basit bir işlem sayılmaz. Arada pek çok yazılımsal ve kurulum dosyaları ile ilgili dosya yolu değişikliğinden doğan ciddi sıkıntılar da doğurabilir. İlk etapta dosya uyumsuzlukları, görsel uyumsuzlukları ve php versiyon uyumsuzluklarına rastlanabilir.