Web site hız optimizasyonu en önemli seo unsurlarından biridir.

Web site hız optimizasyonu yapılmayan sitelerin büyük bir kısmı sayfa yüklenmesi esnasında ziyaretçilerini kaybediyor. 

Web sitesindeki sayfaların bilgisayar, tablet ya da mobil gibi farklı cihazlarda tarayıcıya yüklenme süresi daima kısa sürmelidir. Bu süre genelde 3 saniyenin altında olmalıdır. İnternet kullanıcıları bir web sitesini ziyaret ettiklerinde yavaş bir site ile karşılaştıklarında o sitelerde de durmuyorlar.

Google sayfa hızı

Google, bilinen en yaygın kullanıma sahip arama motoru olarak ilk sırayı yer alıyor. Haliyle web sitenizin Google’da görünmesini istiyorsanız google’ın sıralama kriterlerinden biri olan sayfa hızına önem vermeniz gerekecektir.

Web site hız optimizasyonu
Web site hız optimizasyonu

Web site hız testi

Site hızınızı Google’ın Google pagespeed insights test aracında görebilirsiniz. Site hızı iyileştirilmesi yapılmayan bir web sitesinde iyileştirme yapmak yazılımcıları ilgilendiren kısımdır. Yani kod bilginiz yoksa destek almanızı gerektirir.

Web sitenizin  web site açılış hızını aynı zamanda gtmetrix.com, pingdom.com sitelerindeki test araçlarında da görebilirsiniz. üç sitede de farklı sonuçlar almanız doğal ve birbirinden ayrı raporları da barındırıyor. O açıdan üçünde de bu testi yapmak daha faydalı olur.

Bu ve benzer siteler web sitelerinizi analiz ederek hataları tespit eder. Bir taraftan site açılış hızı bir taraftan site optimizasyonu hakkında değerli bilgiler sunar. Bu değerli bilgiler üzerine web masterlar Google Hız Testi Puanı arttırımı için özel çalışmalar yapar.

Web site hız optimizasyonu

Siteniz için çıkan sonuçlara göre çok teferruatlı işlemleri içerir.  Ortaya çıkan sorınların iyileştirme işlemleri ilk etapta sitenin sunucusundan başlar. Sunucunun yanıt verme süresi çok önemli bir kriterdir. Çünkü diğer her şeyi önce sunucu ile başlar.

  • Web siteniz ne kadar sürede tarayıcıya yükleniyor?
  • Web sitenizde küçültülmesi gereken önemli, kritik dosyalar hangileri?
  • Sitenizin adresi başka bir url’ye yönlendirmeye sahip mi?
  • Tarayıcı önbellekleme var mı?
  • Sıkıştırma yapıyor mu?
  • Resim dosyaları çok mu yer kaplıyor?
  • Font uyumsuzlukları var mı?
  • Http istekleri fazla mı?
  • Url’lerden 404 veya 301 hatası alınıyor mu? Kırık link veya yönlendirmeler var mı?
  • CSS, Html ve JS dosyaları sıkıştırılmış mı?
google site hız testi 
google site hız testi

Web sitemiz webtasarimin.com için GTMetrix site hız performansı sonuçları

Site hızı Gtmetrix
Site hızı Gtmetrix

Google mobil site hız testi sitemiz ‘ www.webtasarimin.com’

google mobil hız testi 
google mobil hız testi

Google pagespeed insights optimizasyonu sonucu web sitemizin masaüstü sonuçları 

web site hız testi pc
web site hız testi pc

 

Web site hızlandırma işlemlerimiz,

Google PageSpeed Insights analiz sonuçlarında ortalama mobil cihazlar için %75-85 arasında randıman alır. Bilgisayar kullanıcıları için ise %80 – 99 arasında sonuç vermektedir.

Gtmetrix analiz sonuçlarında PageSpeed Score en az A puan %90-99 arasında alırken YSlow Score oranı ise en az B puan %75-85 ‘a kadar yükseltilir.