Sosyal medyanın gücü

Sosyal medya
05 Oca

Sosyal medyanın gücü nasıl kullanılır?

Sosyal medyanın gücü gün geçtikçe artıyor değil mi? Facebook, Twitter, Google+, Instagram, Pınterest gibi siteler artık hayatımızın bir parçası haline dönüştü.

Sosyal medya siteleri kullanıldıkça dijital pazarlamada yerini alan bu siteler web siteniz üzerinden işletmeniz veya hizmetlerinizin için dijital büyüme sağlayacak pek çok kanal oluşturulabilmektedir. Oluşturulan ağlar üzerinden hitap edeceğiniz her kitleden insanlar bu siteleri kullanmaktadır.

Sosyal medyanın gücü
Sosyal medyanın gücü

Dijital büyüme sağlayabilecek bir potansiyele sahip olduğu için siz de yerinizi Sosyal paylaşım sitelerinde almalısınız. Çünkü artık insanlar neredeyse günlerinin büyük bir kısmını bu sosyal paylaşım sitelerinde geçiriyor. Bu platform internette yani artık sanal dünyada da Dijital varlığınızı oluşturmanın en etkin yollarından biridir.

Sosyal medyada fark edilmek

  • Sosyal paylaşım siteleri üzerinden insanlarla etkileşime geçebilme
  • İşletmenizi en iyi şekilde ifade edebilecek materyalleri kullanarak paylaşımlar yapma şansınız vardır. (Örneğin bir kısa tanıtım videosu ile görsel ve işitsel hitap üzerinden Youtube’ta bir kanal oluşturabilirsiniz. Bir video pek çok şey anlatabilir; bir yazı veya bir resimden çok daha fazlasını daha kolay bir şekilde aktarabilir. Çünkü görsel algı hafızada daha fazla yer edinmekte ve kalıcı bir etki bırakmaktadır. )
  • Hedef kitlenize direk ulaşım şansı doğurur.
  • Müşteriler ürün veya hizmetlerinizle ilgili paylaşımlarda soru sorma veya içeriklerinize yorum yazma rahatlığı olur. Böylece kısa sürede geri dönüş yapabilirsiniz. Bu durum aslında müşterilerinizin tam olarak ne istediğini anlamanız için de çok daha etkin bir kanal olmaktadır.
  • Sosyal medyada daha fazla insanla iletişime geçebilir, ağınızı genişlettikçe etkin olacağınız hedef kitleye daha çok ulaşabilir olursunuz.
  • Dikkat çekici paylaşımlarınız takipçiler tarafından paylaşıma geçtiğinde mevcut ağınız daha da genişleyebilir. Genişledikçe etki alanınız da artmaya başlar.

Sosyal medyada nasıl varlık oluşturabilirsiniz?

Öncelikle hangi sosyal paylaşım sitesinde daha etkin olabileceğinizi araştırmanız gerekecektir. Çünkü her bir sosyal paylaşım sitesinin kullanım şekli sunacağınız içerikler ve hitap ettiği kitlede bazı farklılıklar olabilmektedir.

Müşteri potansiyeliniz daha fazla hangi sitelerde yer alıyor? Facebookta mı yoksa bir instagram’da mı daha aktif ve etkin olunabilir? Detaylıca araştırılması ve girişimde bulunulması gerekir.

Örneğin; instagram görsel paylaşıma daha yatkın bir platformdur oysa Twitter karakter sınırı koyduğu için sınırlı yazı paylaşılabilir bir sitedir.

Ağınızı etkin kullanabilmek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Aynı zamanda dijital reklam üzerinden de ağınızı genişletebilirsiniz. Bunun için elbette bütçe ayırmanız gerekecektir.

  • Sektörünüze özel hedef kitlenizin hangi sosyal paylaşım sitelerinde yer aldığını araştırın.
  • Profiller oluşturup, gerçek bilgilerini, il-ilçe- harita, telefon bilgilerinizi paylaşarak güven oluşturun.
  • Tanıtıcı içerikleri daima güncel ve okunabilir bulundurun.
  • Buradan kampanyalar oluşturabilir, müşterilerle yüz yüze görüşme imkanı sunan etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın