Googleda sıralama kriterleri nedir?

Googleda sıralama kriterleri bir web sitesinin arama sonuçlarında neye göre sıralayacağını belirten unsurlardır

Google, 200’e yakın farklı kriterin web sitelerinde uygulanması sonucu web sitelerini üst sıralara taşıyabilir.

İnternette varlık oluşturmak isteyen her işletme, web sitelerine bu kriterlere uygun bir sistemi oluşturursa site optimizasyonu google için de güzel bir temel oluşturacaktır.

Web tasarım kriterlerinden öncelikle web sitesinin arama motoru kaydı ve sonra yazı, sayfa ve multimedya araçların gerektiğinde tamamının Google indeksleme işlemi gerekir.

Bir web sitesi kurulumu tamamlandıntan sonra sitenin alt yapısı mutlaka site içi seo ile yapılandırılmalıdır. Buna onpageseo da denilmektedir.

Siteniz artık Google indexleme için hazırsa ve daha önce karşılaşmadıysanız buradan sitenizi Google’a ekleyin.

Googleda sıralama kriterleri

Domain

Domain adı

Google’da sıralama kriterlerinde ilk sırayı web sitenizin domain adı yer alır.

Domain adresinde geçen kelimeler, web sitenizin içeriği ile birebir alakalı olmalıdır. Web siteniz için belirlediğiniz odak anahtar kelimelerden oluşuyorda ilk ve temel etkeni de yerine getirmiş olursunuz.

Bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. İlk ve en önemli kriter Domain adıdır.

Domain yaşı

Web siteniz ne kadar eski isee web ortamındaki varlığınızı da google’a tescil etmiş oluyorsunuz. Ben buradayım der gibi. Yıllardır yerinizi korumuş olmak gibi.

Özgün Makale, sayfa ve içerikler

Google’da aranan anahtar kelimeler çok sayıda web sitesi taranarak sıralamalarda yer alacak sonuçlar belirlenir. Kopya içerikler yerine daha önce hiç bir web sitesinde yer almayan yazılara yer verilmelidir.

İçeriklerin anahtar kelimelerle başlık içermesi, okunabilirliği, multimedya kullanımı, renk uyumu, paragraf karmaşası olmadan düzenlenmelidir. En az 300 kelimeyi baz alan makaleler yazılmalıdır.

Daima siteyi güncel tutacak, google botların dikkatini çekecek ve taraması için davet edecek bir durum oluşturur. Yeni içerikler eklenmelidir. Aynı zamanda sitedeki mevcut içeriklerin güncellenmesi de olabilir. Güncel paylaşımlar google’ın yeniden ve yeniden sitenizi tarayarak dizine eklenmesini sağlar.

Anahtar kelime kullanımı

Web sitenizi temsil eden odak anahtar kelimelerin içerik başlıkları, içerik açıklamalarında yer alması. Web sitesindeki içerikler Seo (Arama Motoru Uyumu) kriterleri baz alınarak uyumlandırılmalıdır.

Sitenin trafik alması, tıklanması, görüntülenmesi ve ziyaretçilerin sitede vakit geçirmesi de en önemli etkenlerdendir.

Web site hızı, sayfaların tarayıcılara yüklenme hızları ve yavaşlık oranları arama motorlarının en çok önem verdiği kriterlerden biridir. Web sitenizi her sayfası hızla açılabilir. Özel hızlandırma programları ve dosya sıkıştırma işlemleri ile hız konusunda kazanç sağlanır

Site dışı seo kriterleri

Backlink, başka sitelerin web sitelerinize link vermesi çok önemlidir. Özellikle ziyaretçi sayısı çok yüksek olan web sitelerinden link almanız etkin olacaktır. Sosyal medya siteleri bu konuda önceliği alabilir.

Google hizmetlerini kullanım, Web sitenizdeki Url’leri Google Plus sayfanızda paylaşmak, Youtube’ta web sitenizle alakalı videolar paylaşmak, Google Analytis kaydı ve Google Console kullanımı da Google indekslemesi için çok etkilidir. Google hizmetlerinden faydalanmak için bir gmail hesabınızın olması gerektiğini de unutmayalım.

Google’da sıralama kriterleri OmegaNova Web Tasarım  Hizmetlerinde yer alan temel çalışma sistemimiz içinde yer almaktadır. Burada özetle anlatılan kriterler daha detaylı ve çalışma esnasında derinlik kazanmaktadır.

 

Googleda sıralama kriterleri
Googleda sıralama kriterleri