Backlink nedir? Backlink paketi nedir?

backlink nedir
14 Şub

Backlink nedir? 

Backlink, web sitenizin linkinin başka bir web sitesinde önerilmesi veya paylaşılmasıdır. Arama motoru sıralamalarında sitenizin öne çıkmasını sağlayan en önemli seo kriterlerinden biridir.

Web site url’niz başka sitelerde ne kadar çok paylaşılırsa arama motorları tarafından değerlenir.

Bir web sitesinin belki de en çok ihtiyaç duyduğu şey, başka platformlarda paylaşılmasıdır. Yapılan paylaşımlar tıklamalarla siteye ziyaretçi çekerek arama motorlarında hit elde eder.

Doğal baclink

Web sitesinin özellikle bilinen, güvenilir sitelerde paylaşılması bilinmeyen sitelere nazaran yine artı bir değere sahiptir. Sitenin pagerank değerini arttırır.

Doğal baclink, site url’nizin herhangi bir reklam olmaksızın başka sitelerde paylaşılmasıdır. Arama motorları doğal paylaşım ve tıklamaları tespit edebilen algoritmaları vardır. Dolayısıyla doğal olmayan tıklamalardaki paylaşım sıklığını da tespit edebilmektedir.  Sitedeki yazıların ne kadar özgün olduğundan, paylaşılan linklere ve bu linklerin paylaşım sıklığındaki davranışları izler.

Kaliteli backlink

Kaliteli backlink, web site linkinin çok ziyaretçi alan, hit sahibi, itibar kazanmış sitelerde paylaşılmasıdır. Örneğin devlet sitelerinin forumlarında, eğitim sitelerinde, .edu veya .gov uzantılı web sitelerinde, haber sitelerinde, portallarda, tanınmış sözlük sitelerinde, bilinen sosyal medya platformlarında bahsedilmesi ve url’nin yer almasıdır.

Google’ın 2012 yılında ortaya çıkardığı Penguen algoritması bir web sitesinin dışarıdan tıklanmasını analiz eden aracıdır.

Backlink ve SEO

Seo, arama motoru optimizasyonunun ingilizce kısaltılışıdır. Bir web sitesi mutlaka arama motorlarına uyumlu olmalıdır. Bu uyumluluk çalışmasının genel adına denir.

Ayrıca link paylaşırken sitenizin farklı anahtar kelimeleri üzerinden farklı url’lerin anchor text olarak paylaşılması daha etkilidir. Anchor text, yazıya link eklenmesidir.

Backlink, Seo çalışmasının bir koludur. Web sitenizin arama motorundaki değer ve kalitesini belirler. Google bu değer ve kalite standartlarını Pagerank olarak hesaplamaktadır. Web site pagerank değeri Seo çalışmasındaki başarının da sonucuna işaret eder. Sitenin pagerank değeri neredeyse günlük olarak değişir.

Pagerank nedir?

Google’ın siteleri sıralarken kullandığı algoritmanın web siteniz için sonuçlarıdır.

Pagerank değeri nasıl arttırılır?

  • Web sitenizde özgün içeriklerin yer alması
  • Özgün içerik bağlantısının başka web sitelerinde doğal olarak paylaşımı

Backlink paketi

Doğal baclink alamayan web siteleri bu işi dışarıdan tamamlama yoluna girebilmektedir. Bu hizmeti veren firmalardan backlink paketi satın almaktadır. Bu yolla siteniz daha başka sitelerde tanıtılır ve bağlantıları paylaşılır.

Site dışı seo kapsamına giren bu çalışma web siteniz için değerli olsa da bir yönden google tarafından yapay yollarla elde edilen bir çalışma olduğu da fark edilebilmektedir. Bunun nedeni site bağlantısının art arda aynı gün veya hafta ve takip eden haftalarda paylaşılmasıdır.

Bir web sitesi doğal yollar ile öneriliyorsa o sitenin paylaşım sıklığı da doğal yollarla olacaktır. Seo backlink paketlerinde ise sıklıkla karşılaşılan durum bundan ibaret olunca sitenin düzenli ve makul derecelerde önerilmediği ortaya çıkmaktadır. Sırf bu amaçla geliştirilen google penguen algoritması da bunu tespit etmektedir. Dolayısıyla web sitenizin ceza alma  durumuyla karşılaşmanız muhtemel olacaktır.

OmegaNOVA

Bir Cevap Yazın